
”Den som är satt i skuld är inte fri.” Göran Perssons resa till New York för att be om lån och genomföra nedskärningar har blivit en destruktiv och osann myt inom svensk politik.
Men berättelsen om krisen på 1990-talet och behovet av budgetsanering är inte korrekt. Det skriver forskarna Niklas Altermark, Max Jerneck och Elisabeth Lindberg på Aftonbladet 2023-06-21.
Räntespiralen och den ekonomiska krisen orsakades i början av Federal Reserves räntehöjning, inte av Sveriges statsskuld.
Statens underskott minskar privata skulder
Dessutom ökade inte de de svenska medborgarnas skuldsättning, utan statens skulder motsvarades av minskade privata skulder.
Idén om expansiva åtstramningar, att skära ner i statens utgifter för att vinna marknadens förtroende, har visat sig vara felaktig.
Idag vet vi att nedskärningar under lågkonjunkturer inte hjälper ekonomin.
Riksbanken är i själva verket den institution med makt att stabilisera räntorna, men på den tiden var centralbankernas stödköp av statsobligationer tabu.
Sammantaget är berättelsen om Perssons resa och nödvändigheten av budgetsanering inte sann, men den lever ändå kvar i politiken.
Välfärden bygger en sund ekonomi. ”Den som är satt i skuld är inte fri” är en lögn när det gäller stater med egen riksbank och som inte har fast växelkurs.
Källa: https://www.aftonbladet.se/kultur/a/0QOmVB/goran-perssons-hjaltesaga-ar-en-farlig-logn
Altermark är också medförfattare i en skrift om fler socialdemokratiska svek, Katalys skrift ”Vi skär ner på välfärden för att rädda välfärden, se anmälan med länk på https://gemensam.wordpress.com/2021/12/10/socialdemokratiska-regeringars-nedskarningspolitik-beror-knappast-pa-dumhet/.
Litegrann ser det ut som lögnen från 1980: vi bygger ut kärnkraften för att avveckla den.
För nu 14 år sen skrev några framträdande socialdemkrater skriften ”Snart går vi utan er”, riktad till S. Var blev de av?
Som alltid är dina kommentarer intressanta.
Göran Persson har stort ansvar för försämringen genom sin angrepp sin bristande om skolan som skolminister och för utvecklingen av marknadsskolan som finansminister
Precis!